Aktualizované znění smlouvy

Kupní smlouva na auto podle NOZ (Nový občanský zákoník)

vytvořte si vlastní kupní smlouvu na auto jednoduše a rychle

Hodnocení:
/ 5
Vaše hodnocení: / 5

Kupní smlouva auto

Auto (motorové vozidlo) bývá poměrně často předmětem kupní smlouvy. Auto je způsobilým předmětem právních vztahů a v každé kupní smlouvě musí být řádně specifikovány, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným autem (motorovým vozidlem). Nejspolehlivějším identifikátorem auta v kupní smlouvě je VIN číslo .

VIN (Vehicle identification number - Identifikační číslo vozidla) je mezinárodně jednoznačný identifikátor motorových vozidel. Tento identifikátor je obvykle vyražen na štítku trvale připevněném ke karoserii vozu nebo vyražený do karosérie samotné. Ražení VIN se obvykle provádí předformátovanými raznicemi až po lakování karoserie. VIN bývá umístěno většinou na těžko dostupném místě. V případě moderních aut je často vyraženo na několika místech. Číslo se skládá z 17 písmen s číslicemi.

Kupní smlouva na auto by tedy měla obsahovat VIN. Pokud by se VIN do kupní smlouvy na auto neuvedlo, nemá to vliv na platnost smlouvy, avšak může vzniknout pochybnost, zda předmětem kupní smlouvy bylo auto, o kterém to účastník smlouvy dodatečné tvrdí.

Dalšími identifikátory auta v kupní smlouvě je rok výroby, SPZ (státní poznávací značka) - evidenční číslo vozidla, druh vozidla, typ, ale i barva, stav tachometru a jiné. Čím více identifikátorů se v kupní smlouvě na auto uvede, tím lépe.

Kupní smlouvu na auto není podle zákona třeba uzavírat v písemné formě, avšak v zájmu zachování právní jistoty doporučujeme každou kupní smlouvu na auto uzavírat v písemné formě. V případně soudního sporu by se velmi těžko prokazovalo, že došlo k uzavření kupní smlouvy na auto v ústní formě. Kupní smlouva na auto slouží i jako důkazní prostředek.